سرطان تخمدان

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان یکی از مرگبار ترین سرطان های زنان است، و یکی از علل ان به این خاطر است که در مراحل پیشرفته  تشخیص داده می شود. بیش از 80 درصد سرطان تخمدان در زنان یائسه  یافت می شود و اوج بروز سرطان اپی تلیال تهاجمی تخمدان 56 الی 60 سالگی است.و با پاریته کم و ناباروی در ارتباط است.  تحقیقات زیادی برای یافتن بهترین ترکیب تست های غربالگری سرطان تخمدان و تشخیص ان در مراحل ابتدایی  در حال انجام است. برای کانسر تخمدان  به طور روتین در جمعیت زنان عادی جامعه غربالگری انجام نمی شود. و فقط در خانم های با ریسک بالای ابتلا به کانسر تخمدان غربالگری توصیه می شود . قوی ترین ریسک فاکتور ان سابقه فامیلی مثبت است .که شامل سندرم  Lynch  و سندرم سرطان ارثی پستان و تخمدان با جهش ژن RACA1 و RACA2  می باشد.آزمایش هایی که می تواند برای خانم هایی با ریسک بالا مفید باشند عبارتند از: آزمایش خون برای بررسی نشانگر تومور CA 125 ، سونوگرافی  واژینال یا هر دو با هم.


 اندازه گیری CA 125 برای تشخیص در معرض خطر ابتلا بودن یا وجود سرطان تخمدان استفاده شود،  که در 50 درصد در مراحل ابتدایی کانسر تخمدان و در 80 درصد مراحل پیشرفته کانسرهای تخمدان بالا می رود .ولی سطح بالای CA 125 در خون ممکن است به دلایل دیگری باشد از جمله :  آندومتریوز  . فیبروم های رحمی. سیروز کبدی·  عفونت های لگن وسرطان های دیگر مثل سرطان های آندومتر، پستان، ریه و پانکراس .همچنین CA 125 در 1% از خانم های سالم بیشتر از حد نرمال است، و سطح آن در طول چرخۀ قاعدگی تغییر می کند. 
اگر سطح CA 125 در خون شخصی بالا باشد ممکن است مبتلا به سرطان تخمدان یا بیماری های خوش خیم تری باشد. در این حالت سونوگرافی لگن به تشخیص وجود سرطان تخمدان کمک می کند، هر چند تنها راه تشخیص قاطع سرطان تخمدان، جواب  پاتولوژی نمونه جراحی است. در نتیجه توصیه می شود از CA 125 به عنوان تنها تست غربالگری برای سرطان تخمدان استفاده نشود. و در صورت بالا بودن ان سونوگرافی انجام شود.
در این گروه با ریسک بالا یرای کانسر تخمدان بهتر است غربالگری سرطان از 35-30 سالگی یا 10-5 سال زودتر از سنی که جوانترین عضو خانواده مبتلا تشخیص داده شده است، انجام شود. انجام سالپنگواوفورکتمی پروفیلاکتیک خطر سرطانهای ژنیکولوژیک مرتبط با BRCA را تا 96 درصد کاهش می دهد.که بعد از 35 سالگی تا حداکثر 40 سالگی باید انجام شود.

 

دکتر دیانا حسینی

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

فلوشیپ فوق تخصص سرطان های زنان

 

#جوان سازی_واژن #لیزر_واژن #زیبایی_واژن #بهترین_متخصص_زیبایی_مشهد #زیبایی_واژن _مشهد #عمل_جراحی_زیبایی_واژن_مشهد

#زیباسازی_واژن#مشهد

#بهترین_جراح_زیبایی_زنان_مشهد

#بهترین_متخصص_زنان_ مشهد

#متخصص_زیبایی_مشهد

#بهترین_جراح_زنان_مشهد

 #بهترین_جراح_زیبایی_زنان_مشهد

 #بهترین_کلینیک_زنان_مشهد

#بهترین_فوق_تخصص_زیبایی_زنان_مشهد

#بهترین_فوق_تخصص_زنان_مشهد

#لابیاپلاستی_مشهد #لابیوپلاستی_مشهد

#تنگ_کردن _واژن_مشهد #زیبایی_واژن_مشهد #ترمیم_واژن_مشهد

#عمل_جراحی_ترمیم_واژن_مشهد

#بهترین_متخصص_زیبایی_زنان_در_مشهد

 

جوان سازی واژن لیزر واژن زیبایی واژن بهترین متخصص زیبایی مشهد زیبایی واژن مشهد عمل جراحی زیبایی واژن مشهد زیبا سازی واژن مشهد بهترین جراح زیبایی زنان مشهد بهترین متخصص زنان مشهد متخصص زیبایی مشهد بهترین جراح زنان مشهد بهترین جراح زیبایی زنان مشهد بهترین کلینیک زنان مشهد بهترین فوق تخصص زیبایی زنان مشهد بهترین فوق تخصص زنان مشهد لابیاپلاستی مشهد لابیوپلاستی مشهد تنگ کردن واژن مشهد زیبایی واژن مشهد ترمیم واژن مشهد عمل جراحی ترمیم واژن مشهد بهترین متخصص زیبایی زنان در مشهد

 

دسته ها: مقالات

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.